Sanatoria dla dzieci i nauczycieli

Zdarza się tak, że miejsce, w którym spędza się urlop zostaje wybrane ze względu na możliwość poprawienia swojego stanu zdrowia. Gdzie najlepiej szukać sanatorium uzdrowiskowego? Można na przykład w Szczawnicy.

Pobyt w Pieninach ma wiele zalet. Można wybrać ośrodek, z którego będzie się roztaczał atrakcyjny widok – na góry i lasy, jednocześnie łagodząc objawy zmęczenia oraz stresu, schorzeń układu oddechowego, narządów ruchu, przemiany materii. W sanatoriach uzdrowiskowych jest na tyle dużo miejsc, że mogą one przyjmować kolonie czy wycieczki szkolne. Kilkuosobowe pokoje, jadalnia, świetlica, sala gimnastyczna – to odpowiednie warunki dla grup składających się z dzieci oraz nauczycieli czy opiekunów. Oprócz zabiegów leczniczych mogą oni korzystać także z innych atrakcji Szczawnicy – basenów, parku linowego oraz oczywiście tras turystycznych.

Sanatoria uzdrowiskowe oferują różne rodzaje zabiegów, dzięki którym wraca się zdrowszym z wyjazdu w Pieniny. Jeśli chodzi o schorzenia dróg oddechowych stosuje się płukanie gardła i nosa wodą leczniczą. Skuteczne są także inhalacje z wykorzystaniem tej wody lub solanki. Sanatorium inhalatorium poleca poza tym kąpiele solankowe. Są one również pomocne w schorzeniach narządów ruchu. Inne metody ich leczenia to okłady borowinowe, masaże – tradycyjne i podwodne, kąpiele perełkowe i wirowe, zabiegi kinezyterapeutyczne. Do sanatoriów uzdrowiskowych mogą przyjeżdżać także osoby z cukrzycą, podwyższonym cholesterolem czy otyłością. Na miejscu korzystają z odpowiednich planów ćwiczeń, masaży, zabiegów kinezyterapeutycznych, zdrowej diety. Wszystko nadzorowane jest oczywiście przez lekarza. Z pewnością kilkudniowy pobyt w takim ośrodku daje wiele korzyści zdrowotnych. Oczywiście grupy dzieci i nauczycieli, które przyjeżdżają w Pieniny w celach rekreacyjnych również spędzają czas w zdrowy sposób. Oprócz tego, że codziennie organizowane są piesze lub rowerowe wycieczki, to można chociażby skorzystać z basenów termalnych. Natomiast w przypadku wymienionych powyżej schorzeń warto jednak wziąć pod uwagę możliwość podreperowania stanu zdrowia w specjalnym ośrodku, który oferuje konkretne zabiegi lecznicze.