Ceny spływu Dunajcem z flisakami lub kajakiem

Zwykle plan pobytu w Szczawnicy jest bardzo bogaty, tym bardziej że często uwzględnia się także odwiedzenie Krościenka i Jaworek. Jednak na pewno warto znaleźć czas na spływ przełomem Dunajcem.

Flisacy zabierają turystów na swoje tratwy codziennie od kwietnia do października. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych Kątach albo w Sromowcach Niżnych. Kończy się natomiast w Szczawnicy lub w Krościenku. Cała trasa do Szczawnicy ma 18 km i płynie się nieco ponad 2 godziny. Do Krościenka jest jeszcze 5 km i wtedy spływ jest dłuższy o około pół godziny. Natomiast ostatecznie czas przepływu zależy od stanu rzeki. Bilet normalny do Szczawnicy kosztuje 49 zł, w tym 4 zł to karta wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego. Koszt biletu do Krościenka to w sumie 54 zł. Dzieci poniżej 10 roku życia płacą o połowę taniej. Zorganizowane grupy szkolne mogą korzystać z biletów zbiorowych.

Spływ przełomem Dunajca można połączyć z wycieczką do Czerwonego Klasztoru. Po drodze podziwia się piękne widoki oraz można wysłuchać ciekawych opowieści flisaków. Jednak niektóre osoby wybierają bardziej emocjonującą i samodzielną formę spływu, korzystając z pontonu lub kajaka. Rafting, czyli spływ pontonami, to prawdziwa przygoda. Jednak jest to na tyle bezpieczne, że w pontonie mogą znajdować się nawet dzieci. Najpierw odbywa się krótkie szkolenie, a sam spływ trwa około 2 godziny. W pontonie może znajdować się maksymalnie 8 osób wraz ze sternikiem. Wówczas koszt wynajmu to 460 zł. Natomiast cena wypożyczenia kajaków zależy od ich ilości, a także czasu spływu. Można znaleźć oferty, gdzie płaci się już 40 zł od osoby. Istnieje również opcja wynajęcia instruktora, który płynie wówczas w jednoosobowym kajaku, w razie potrzeby udziela rad i niezbędnej pomocy. Natomiast tak naprawdę jeśli płynie się kajakiem dla przyjemności nie wymaga to specjalnych przygotowań czy umiejętności. Już po krótkiej chwili zaczyna się rozumieć jak sterować kajakiem. Daje to początkującym sporo satysfakcji. Na pewno spływ tratwą, pontonem lub kajakiem to bardzo dobry pomysł na aktywne spędzenie kilku godzin podczas pobytu w Pieninach.