Wycieczki do Krościenka i Jaworek

Kiedy znajdzie się tani nocleg w Szczawnicy można zastanowić  się w jaki sposób aktywnie i przyjemnie spędzić tam czas. Warto też zaplanować wycieczki do Krościenka oraz do Jaworek.

Krościenko to wieś turystyczna znajdująca się w otoczeniu Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Ze Szczawnicy można dojechać tam na przykład busem, a 6 km przejazd kosztuje zaledwie 2,50 zł. Będąc na miejscy na pewno warto poświęcić chwilę czasu na zwiedzenie tamtejszych zabytków. Wśród nich znajduje się XVIII – wieczny kościół drewniany, który wcześniej był cerkwią. Obok kościoła stoi XIX-wieczna dzwonnica. Poza tym w Krościenku Wolicy można zobaczyć drewnianą cerkiew pochodzącą z XVIII w. Turyści często chcą też zobaczyć XIX-wieczne chałupy o zrębowej konstrukcji i pozostałości ewangelickiego cmentarza. Z Krościenka można też wyruszyć do Czerwonego Klasztoru, na Trzy Korony, Sokolicę, Wysoką, Prehybę, Lubań.

Z Krościenka do Jaworek jest 12 km. Natomiast ze Szczawnicy nieco ponad 5 km. Oczywiście w tym przypadku również można skorzystać z busu za kilka złotych. W okolicy znajdują się takie atrakcje turystyczne jak rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka, rezerwat przyrody Biała Woda, rezerwat przyrody Wysokie Skałki, bacówka w której można spróbować serów owczych, kościół św. Jana Chrzciciela, który był kiedyś cerkwią grekokatolicką (po pożarze odbudowana w 1798 r.), klub muzyczny Muzyczna Owczarnia. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody Wąwóz Homole. Jest to naprawdę piękne miejsce. Wąwóz ma około 800 m długości. Tworzą go skały wapienne, potok Kamionka oraz rzadkie rośliny. Jeśli ktoś nie skorzystał wcześniej z okazji przepłynięcia tratwą po Dunajcu, to może zdecydować się na to właśnie w ramach wycieczki. Samo przebywanie na tratwie jest przyjemne, a na dodatek można po drodze podziwiać Pieniński Park Narodowy. Można to potraktować od razu jako sposób na powrót do Szczawnicy, bo stacja końcowa spływu znajduje się właśnie w Szczawnicy Niżnej. Oczywiście można też wrócić busem lub zrobić sobie pieszą wędrówkę.