Trasy turystyczne, wycieczkowe i biegowe w Pieninach

Bez wątpienia zwolennicy czynnego wypoczynku nie mogą narzekać na nudę będąc w Pieninach. Jest tu sporo ciekawych tras pieszych, biegowych, rowerowych oraz konnych. Najlepiej zatrzymać się w Szczawnicy, bo stąd można planować rozmaite wycieczki.

Przede wszystkim warto zaplanować wycieczkę do Czerwonego Klasztoru, który znajduje się już po stronie słowackiej. Można tam dotrzeć pieszo lub na rowerze poruszając się przeuroczą Drogą Pienińską. Kolejny ważny i wart przebycia szlak, to trasa na Trzy Korony. Wędrując niebieskim szlakiem dochodzi się na Sokolicę, a następnie Czertezik, Czerteż, Bajków Groń oraz Zamkową Górę. Natomiast idąc szlakiem żółtym przechodzi się przez Polanę Wyrobek oraz Przełęcz Szopka, aby dalej podążać już niebieskim szlakiem na szczyt Trzech Koron. Ze Szczawnicy można wyjść także na Palenicę (szlakiem żółtym), Przehybę (szlakiem niebieskim przez Kunie lub szklakiem zielonym przez Gabiańkę) oraz na Wysoką (szlakiem zielonym).

Jeśli chodzi o trasy rowerowe ze Szczawnicy, to na pewno można wybrać się w ten sposób do Czerwonego Klasztoru, a także przez Sromowce Niżne do Schroniska Trzy Korony. Kolejna propozycje to trasa Szczawnica – Jaworki czy Szczawnica  – Bereśnik – Szczawnica. Nieco dłuższa, bo 30 km wycieczka, może rozpocząć się w Szczawnicy Wyżnej przez doliny potoków Sopotnickiego oraz Jastrzębiego, Sewerynówkę i zakończyć w Szczawnicy. Będzie ona trwała około 4 godziny. Wszystko zależy od tego jaką ma się kondycję oraz czy dłuższa jazda na rowerze sprawia nam prawdziwą przyjemność. Część osób woli jednak spacerować lub biegać. Są też zwolennicy jazdy konnej. Natomiast jeżeli przyjedzie się w Pieniny zimą można uprawiać narciarstwo biegowe. Bardzo korzystnie jest wówczas albo zatrzymać się w Schronisku Trzy Korony albo docierać do niego ze Szczawnicy, bo w jego sąsiedztwie jest około 40 km tras przystosowanych do narciarstwa biegowego. najbardziej polecane to: Schronisko Trzy Korony – Czerwony Klasztor – Leśnica – Szczawnica, Schronisko Trzy Korony – Czerwony Klasztor – Przełęcz Cerla – Przełęćż Targov – Leśnica – czerwony Klasztor – Schronisko PTTK Trzy Korony, Schronisko Trzy Korony – Czerwony Klasztor – Majere, Schronisko Trzy Korony – Czerwony Klasztor – Majere – Spiska Stara Wieś.